11-12 вересня 2018 року відбувся Міжнародний День поля “XXIстоліття – час кліматично-адаптованогосільського господарства”у рамках українсько-американського проекту «Вплив сталого управління сільським господарством на якість ґрунту та продуктивність сільськогосподарських культур», організаторами якого є Інститут водних проблем і меліорації НААН України, Інститут зрошуваного землеробства НААН України, Асканійська дослідна станція та дослідне господарство «Асканійське» ІЗЗ НААН України, Університет штату Огайо (США).

 

5

 

Метою заходу було представлення комплексного підходу до управління землеробством в умовах змін клімату на основі впровадження обробітку ґрунту (no-till), вирощування проміжних культур, обробки посівів саліциловою кислотою з ціллю адаптації рослин до посухи що забезпечує збереження родючості ґрунтів, ефективне використання поживних речовин, зменшення викидів парникових газів та підвищення продуктивності сільськогосподарських культур.

Теоретична частина заходу проходила 11 вересня в Інституті зрошуваного землеробства НААН, за адресою сел. Наддніпрянське, місто Херсон, практична – 12 вересняна базіАсканійської дослідної станції, село Тавричанка,Каховський район.Міжнародний день поля відвідало близько 100 осіб в перший день та 60 осіб в другий.

 

4

 

14 вересня захід мав продовження в Інституті водних проблем і меліорації НААН України, місто Київ.

 

6

 

Рафік Іслам (завідувач відділу водних, земельних та біоенергетичних ресурсів Університету штату Огайо) керівник проекту з боку США, який керував та сприяв проведенню досліджень та Наталія Діденко (с.н.с. Інституту водних проблем і меліорації НААН, к.с.-г.н.)  – координатор та лідер проекту від України представили результати українсько-американського проекту «Вплив сталого управління сільським господарством на якість ґрунту та продуктивність сільськогосподарських культур». Вони розповіли про вплив взаємодії саліцилової кислоти і сівозміни з використанням покривних культур на урожайність сільськогосподарських культур та показники якості ґрунту при застосуванні no-till технології в умовах зрошення півдня України.

Науковці, представники влади і бізнесу, виробники агропродукції, керівники та агрономи сільськогосподарських підприємств мали можливість заслухати провідних вчених Університету штату Огайо (США), які поділилися з учасниками заходу власним багаторічним досвідом і практикою. Алан Сандермейер (викладач кафедри «здоровий ґрунт – запорука здорового навколишнього середовища», керівник програм підвищення кваліфікації Університету штату Огайо)  розповів про особливості побудови сівозмін з вирощуванням покривних культур за умови використання «No-till» технологій у США. Том Ворлей (директор Університету штату Огайо Південного Центру)виступив з презентацією щодо економічних аспектів майбутнього сільського господарства в умовах кліматичних змін.

 

8

 

Основна частина семінару проходила на демонстраційному полігоні Асканійської ДСДС ІЗЗ НААН. Аграріям були представлені: результати проведених досліджень з застосуванням саліцилової кислоти з ціллю адаптації рослин до посухи; no-till технологію; різні суміші проміжних культур; було протестовано багато закордоного обладнання, яке полегшує роботу науковця; роботу метеостанції з датчиками вологості ґрунту, які можуть показувати кількість вологи у кореневмісному шарі ґрунту в декількох ділянках поля та допомагати проводити системний аналіз. Також всі присутні заходу мали можливість ознайомилися з сільськогосподарською технікою та обладнанням для «No-till» технологій яка використовується в ДП ДГ «Асканійське». Директором господарства Віктором Григоровичем Найдьоновим був представлений квадрокоптер, з допомогою якого він інколи веде контроль ситуації в господарстві.

Кожен присутній отримав комплект «міні лабораторії» для визначення якості ґрунту і мав можливість провести даний аналіз самостійно. Під час дружнього спілкування гості обмінювались науковою інформацією, досвідом та нюансами використання no-till технології. 

Відео з Дня поля можно переглянути тут -

https://www.youtube.com/watch?v=6OebGsMoUOI&t=574s

 

 

1

 

 

7

 

 

2

 

 

3

 

 

9